חיפוי עץ למדרגות – כל מה שחשוב לדעת לפני בחירת החיפוי

חיפוי עץ היא דרך מושלמת להוסיף אלמנטים של עץ בבית ולצמצם את החשיפה לאבן ולמתכת. יחד עם זאת, מעבר לערכים האסתטיים שלו, לחיפוי עץ יש גם ערכים פונקציונליים שחשוב להכיר ואשר הופכים אותו לא רק לסוג החיפוי האטרקטיבי ביותר, אלא למהלך עיצוב מושלם בכל בית ובכל משרד. אז מהם הערכים הפונקציונליים של חיפוי עץ למדרגות ושל חיפוי עץ בכלל? איך תוכלו למקסם את הערכים האלה ומהם השיקולים שעליכם לקחת בחשבון? על כל אלה תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

חיפוי עץ למדרגות

חיפוי עץ למדרגות – קודם כל בחירת אסתטית

חיפוי עץ הוא פריט עיצוב שאי אפשר להתעלם ממנו. הוא בולט במרחב והוא משפיע בצורה דרמטית על האווירה בו. יחד עם זאת, אנחנו כבני אדם מתחברים לכל אלמנט אסתטי שהעץ יודע להציע לנו. אנחנו אוהבים את גוון העץ, את מרקם העץ, את מגע העץ ואפילו את ריח העץ. העץ מגיע במרקם טבעי ופראי, שאולי ברמה האבולוציונית מעורר בנו תחושות של חיבור לטבע ולאדמה ולכן קשה לחשוב על מהלך עיצוב מבוסס עץ, שלא מייצר גם ערך אסתטי יוצא דופן. מן הסתם, סביר להניח שמרבית פריטי הריהוט בביתכם עשויים עץ מאותה סיבה בדיוק, אבל אם אתם רוצים להוסיף אלמנטים נוספים של עץ בבית, חיפוי עץ למדרגות וחיפוי עץ בכלל יכול להיות מהלך העיצוב המושלם מבחינתכם. יחד עם זאת, כפי שאמרנו קודם לכן, לעץ יש ערכים נוספים מעבר לערך האסתטי.

הערכים הפונקציונליים של חיפוי עץ

אחת התכונות הפונקציונליות הבולטות ביותר של העץ הוא כושר הבידוד שלו. העץ מציע לנו רמת בידוד גבוהה הן בגזרה האקוסטית והן בגזרה הטרמית. ככל שתוסיפו יותר חיפויי עץ לקירות ורצפת הבית, כך תוכלו ליהנות ממרחב מחיה מבודד יותר מן הסביבה החיצונית – לא לחינם נפוץ ריצוף העץ, הדק והפרקט בבתים בצפון אמריקה ובאירופה. העץ הוא חומר גלם שאינו מתחמם ואינו מתקרר בהשפעת מזג האוויר בחוץ – הוא נותר נעים למגע בכל טמפרטורה וזה אומר שהוא מהווה חומר מבודד מצוין. חיפוי עץ למדרגות יסייע לכם בשתי צורות בהיבט זה: א' הוא יצמצם את חשיפת חלל הפנים לאבן ומתכת, שנחשבים למבודדים גרועים במיוחד וב' הוא יעניק לכם בידוד ישיר בחלל המדרגות ויאפשר לכם להסתובב יחפים בבית גם בשיא החורף (בתנאי כמובן שגם הריצוף הוא מעץ).

בידוד אקוסטי הוא ערך פונקציונלי נוסף של חיפוי עץ וזה רלוונטי גם במקרה של חיפוי עץ למדרגות. גרם המדרגות הוא בדרך כלל אזור בבית שסובל מאקוסטיקה גרועה ומאפשר מעבר חופשי של רעש וגלי קול בין הקומות. חיפוי עץ למדרגות אמנם לא ימנע את מעבר הרעש הזה, אבל הוא יוכל בהחלט להפחית אותו ואם תשלימו את חיפוי המדרגות עם חיפוי קירות גרם המדרגות, תוכלו ליהנות מהפרדה אקוסטית כמעט מוחלטת בין קומות המבנה.

ויש גם נקודות תורפה

אחרי שאמרנו את כל זה, חיפוי עץ למדרגות אינו חף מנקודות תורפה. נקודת התורפה המרכזית היא עמידות העץ ביחס לעמידות האבן. העץ נחשב לחומר גלם עמיד מאוד, אך לא ברמה שמשתווה לאבן או מתכת. בכדי להבטיח שמדרגות העץ שלכם תחזקנה מעמד לאורך עשורים שלמים, עליכם להבטיח ביצוע מושלם של החיפוי. המשמעות בפועל היא שימוש בעץ גושני שעבר תהליך נכון של ייבוש ומכיל בתוכו כ-10% לחות. החיפוי צריך להיות עשוי מעץ קשה ובעל עמידות גבוהה לעומסי משקל, חבטות ושחיקה. כמו כן, חיפוי עץ למדרגות חייב להיות מיושם על גבי ריצוף חלק ולא ישירות על בטון חשוף בכדי למנוע מעבר של לחות מן הבטון אל העץ. יישום לא מדויק של חיפוי עץ למדרגות, עלול לגרום להתפתחות דפורמציות ועיוותים במדרכי העץ ואפילו להופעת סדקים, קילופים וסימני שחיקה. כמו כן, יש לקחת בחשבון את השפעת החיפוי על גובה המדרגות התקני. גובה זה נע בין 15 ס"מ ועד 18 ס"מ. אם מוסיפים לכל מדרגה מדרך עץ גושני בעובי 4 ס"מ, פערי הגובה אמורים להישאר תקניים, למעט במדרגה התחתונה, בה מומלץ ליישם מדרך עץ בעובי 2 ס"מ בכדי לשמר את תקניות המדרגות. כמו כן, חשוב מאוד לצפות את העץ בשכבה מבודדת, שלא תאפשר חדירת לחות וכן חשוב לקבל מידע מקצועי לגבי אופן הניקוי הנכון של מדרגות עץ לפני ששופכים דליים של מים.

חיפוי עץ למדרגות

חיפוי עץ למדרגות עושים אצל מומחים בלבד

אם אתם חושבים להזמין חיפוי עץ למדרגות הבית, אתם לחלוטין לא רוצים לפנות לנגריה שעושה עבודות נגרות כללית, אלא לגורם מקצועי שמתמחה באופן ספציפי בתחום של חיפוי עץ בכלל וחיפוי מדרגות באמצעות עץ בפרט. הפרמטרים הפונקציונליים שפירטנו לעיל מספיקים בכדי להבהיר מדוע חשוב מאוד שבעל המקצוע שמבצע עבורכם את החיפוי, ידע בדיוק כיצד לעשות זאת, עם איזה סוג של עץ ובאיזו תצורה ועל כך אפשר להוסיף גם את התהליך המקצועי המורכב של ייצור החיפוי והתקנתו, בצורה כזאת שתבטיח את עמידותו לאורך שנים ועשורים שלמים.

ראו גם: חיפוי מדרגות עץ | התקנת ריצוף עץ

לקבלת פרטים או הצעות מחיר -
צרו קשר והשאירו פרטים

התקנת דקים וחיפוי עץ איכותי

תוכן עניינים