חיפוי שבבי עץ לגינה – חיפוי ייחודי לגינה

גינת הבית היא אחד מהמקומות הבולטים והיפים שיש בחלק החיצוני של הבית, וכדי לשמור על טיפוחה באופן שוטף מומלץ ליישם חיפוי שבבי עץ לגינה. באופן כללי ניתן לומר כי התהליך של חיפוי גינה מאפשר לא רק לשמור על מראה מטופח ויפה של כל הגינה, אלא גם תורם רבות לאיכות גדילת הצמחים, עצים ושתילים הנמצאים בגינה. באמצעות חיפוי עם שבבי עץ ניתן להעניק לגינה מראה טבעי ומעניין יותר, וגם לשמור על שגרת טיפוח שוטפת לצמחים שנשתלו בקרקע.

בכדי להכיר מעט יותר את הנושא של חיפוי עם שבבי עץ, ריכזנו בשורות הבאות את כל המידע שחשוב לדעת על תהליך חיפוי קרקע של גינה, הסוגים השונים של חיפויי קרקע שניתן ליישם, היתרונות בחיפוי עם שבבי עץ וטיפים מועילים נוספים שכדאי לקרוא וליישם.

כיצד ניתן לחפות את הגינה?

כשמדברים על חיפוי גינה מתכוונים למעשה למכלול גדול של תהליכי כיסוי שניתן לעשות על הקרקע בגינה, במיוחד קרקע שנועדה לגדל בה צמחים, פרחים, עצים וכל סוג צמחייה אחרת. אפשרויות החיפוי לגינה הן מגוונות וביניהן ניתן למצוא את סוג החיפוי האורגני, שהוא סוג חיפוי העשוי מחומרים טבעיים מתכלים כמו קליפות עצים, גזם טבעי, עלים שנשרו מהעץ, קומפוסט ואפילו עיתונים וקרטונים העשויים מנייר מתכלה.

סוג חיפוי נוסף הוא חיפוי מלאכותי שאיננו עשוי מחומרים טבעיים, ולכן זהו חיפוי שלא נחשב לחיפוי אורגני מתכלה. החיפוי המלאכותי כולל חלוקי נחל, אבני טוף, שברי רעפים, אבני בזלת, שברי צדפים וחומרים אחרים בגדלים וצורות משתנות.

מה המטרה של חיפוי קרקע לגינה?

חיפוי קרקע לגינה מאפשר לעצב את שטח הגינה בצורה פרקטית ויעילה יותר, כאשר אזורי החיפוי הנבחרים מעניקים יכולת תחימה בין חלקים שונים בגינה וכך מייחדים את העיצוב שלה. לדוגמא גינה שיש בה עצים, פרחים וצמחי תבלין זקוקה לעיצוב והפרדה בין כל אחד מסוגי הצמחים בה – ולכן באמצעות חיפוי קרקע למטרות דקורציה ניתן לתחום כל עץ, פרח וצמח בצורה טובה יותר וכך להבליט את היופי של כל הגינה והצמחים שיש בה. נ

וסף לפן העיצובי, חיפוי קרקע לגינה יאפשר להגן על הקרקע מפני מפגעים סביבתיים שונים כמו חרקים, מזיקים, רוחות, גשם חזק, שמש ישירה וכו'. כאשר הקרקע בה הצמחים נשתלים מקבלת כיסוי מיטבי ויעיל, קצב התאדות המים בקרקע הופך להיות איטי יותר וכך מעניק לה מצע אידיאלי לצמיחה של העצים, פרחים והשתילים המצויים בקרקע זו. חיפוי הקרקע ימנע בנוסף גם צמיחה של עשבים שוטים בין הצמחים הדקורטיביים בקרקע, וכך יחסוך את הצורך בניקוש עשבי בר ותחזוקה גבוהה של הגינה.

מה היתרונות של חיפוי שבבי עץ לגינה?

אחת מהדרכים המומלצות לחיפוי קרקע בגינה היא באמצעות שבבי עץ, שאלו "שאריות" של גזם טבעי מעצים כמו אורן ואקליפטוס שאלו עצים איכותיים ועמידים מאוד. חיפוי עם שבבי עץ נקרא גם חיפוי אורגני, כיוון שכך הגינה מקבלת חיפוי טבעי ומתכלה ללא שימוש בחומרים מלאכותיים או חומרים אחרים שאינם מאפשרים התכלות הדרגתית.

נוסף ליתרונות שצוינו בנוגע לתהליך חיפוי קרקע בגינה, חיפוי שבבי עץ לגינה יאפשר גם להעשיר את הקרקע במינרלים החיוניים לצמיחה משופרת של העצים, פרחים והשתילים שמצאים בקרקע. תהליך הפירוק וההתכלות הטבעיים של שבבי העץ בקרקע כוללים שחרור של חנקן ופחמן, החיוניים לעידוד תהליך הצמיחה של צמחייה טבעית.

החיפוי האורגני ייעודי גם במקרה של מזג אוויר חורפי או שימשי, ולכן במהלך מזג אוויר סוער וגשום במיוחד שבבי העץ יספקו הגנה אידיאלית לקרקע, כיוון שמצע החיפוי יאפשר לרכך את עוצמת המשקעים בפגיעתם בקרקע המכוסה, ובמקביל ימנע את ההיווצרות של שבילי מים וסחף שעשויים לפגוע בשורשי הצמחייה. בעונות חמות עם שמש ישירה החיפוי יעניק כיסוי מיטבי לקרקע השתולה, וכך יאפשר לשמור על רמת טמפרטורה מתונה ואיכותית גם בימים חמים במיוחד עם טמפרטורות קיצוניות.

באילו אזורים בגינה מומלץ ליישם את חיפוי שבבי העץ?

שבבי העץ מעניקים מראה פרטי וטבעי לגינה, ולכן הם יוכלו להשתלב באופן מושלם עם העיצוב הכללי של הגינה והצמחים שנשתלו בה. יש לציין כי חיפוי שבבי עץ לגינה יכול להתאים בעיקר לאזורים בהם לא קיים צורך בשתילה או עיבוד הקרקע, כיוון שסוג חיפוי זה מעניק מצע עבה ובלתי חדיר שימנע את האפשרות לעיבוד הקרקע במידת הצורך.

משום כך מומלץ ליישם את חיפוי שבבי העץ באזורים בגינה המיועדים לדריכה כמו שבילים ונתיבים סלולים, אזורים ייעודיים למשחקים וישיבה, וגם אזורים המקיפים את הצמחים והעצים בגינה כדי לתחום אותם מחלקי הגינה האחרים ולאפשר השקיה שוטפת שלהם.

טיפים ליישום חיפוי שבבי עץ לגינה

בכדי שחיפוי הקרקע יהיה אידיאלי לקרקע בגינה, חשוב ליישם שכבה עבה יחסית של חיפוי שבבי עץ שנעה בין 5-10 ס"מ. בנוסף יש להקפיד על שמירת מרווח של כמה סנטימטרים בין שכבת החיפוי לבסיס העץ/צמח, זאת כדי לאפשר תחימה של צמחים אלו ומניעת פגיעה בתהליך גדילתו של הצמח.

הטמפרטורות הגבוהות בארץ עשויות להשפיע באופן משמעותי על הצמחייה והשתילים ששתלתם לאחרונה בגינתכם, למרות שהשתדלתם לבחור את הצמחייה המתאימה ביותר לאקלים הישראלי, וכן דאגתם לשתול כל צמח על פי המלצות המשתלה ממנה רכשתם את השתילים. מצד אחד השקיה מרובה של הקרקע החמה עשויה להרוס את השתילים והצמחים, אך מצד שני החום הקיצוני מזרז את תהליך האידוי של המים מהקרקע וכך הצמחים לא מקבלים השקיה נאותה.

כדי לאפשר לגידולים בגינת ביתכם להמשיך ולצמוח גם בטמפרטורות גבוהות, כדאי שתכירו את האפשרות של חיפוי קרקע הכוללת יישום חיפוי שבבי עץ בגינה שיעשירו את איכות הצמחים וגם יקנו לשטח הגינה מראה מעניין ויפה יותר.

מה המשמעות של חיפוי קרקע?

חיפוי קרקע היא פעולה שנועדה לכסות שטח קרקע מסוים באופן מלא, כך שבאמצעות תהליך החיפוי ניתן לשמור על תכונות הקרקע בצורה טובה יותר. אחד מהיתרונות הבולטים של חיפוי קרקע הוא שמירה על לחות הקרקע, כך שהמים המצויים בקרקע מתאדים בקצב איטי הרבה יותר ולכן גם מאפשרים חיסכון משמעותי במים. הודות לחיפוי הקרקע קיימת אפשרות לכסות את כל שטח הקרקע בצורה מבוקרת, וכך לאפשר שמירה על טמפרטורה קבועה ויציבה בקרקע המחופה. שילוב של שמירת טמפרטורה בקרקע ומניעת אידוי מים מהיר מאפשר לצמחים לשגשג בצורה טובה יותר, כאשר נוצר תהליך טבעי ואידיאלי של פירוק חומרים אורגניים בקרקע והעשרת הקרקע.

האם יש הבדלים בין חיפוי קרקע שתולה לבין קרקע לא שתולה?

תהליך החיפוי של קרקע שתולה וכזו שאיננה שתולה אינו שונה באופן מהותי, וכדי למקסם את היעילות של החיפוי מומלץ לחפות את הקרקע לאחר שתילת הצמחים והתקנת מערכת ההשקיה. בכדי למנוע ערבוב של חומר חיפוי הקרקע עם הקרקע השתולה, חשוב לפרוש יריעת בד על כל השטח שדורש חיפוי. נוסף למניעת ערבוב בין החיפוי לקרקע, יריעת הבד מאפשרת למנוע צמיחה של עשבים שוטים בין הצמחים השתולים.

כמות חומר החיפוי שמיושם על פני הקרקע צריכה להיות תואמת לגודל שטח הקרקע, כאשר גובה חומר החיפוי הנבחר צריך להיות לפחות 7 ס"מ מגובה פני הקרקע על מנת שיהיה אפקטיבי.

סוגים של חיפוי קרקע

כיום ניתן למצוא סוגים שונים של חיפויי קרקע אותם ניתן לחלק לשני סוגים שונים – חיפוי קרקע אורגני וחיפויים אנאורגניים. חיפוי קרקע אורגני הוא חיפוי העשוי מחומרים טבעיים ומתכלים כמו חיפוי שבבי עץ, שאלו מיוצרים באמצעות שימוש בעץ טבעי כמו ריסוק של גזעים וענפים, קליפות עצים שהוצאו מגזעים וכו'. חיפוי אנאורגני הוא חיפוי העשוי מחומרים שאינם טבעיים ולכן הם גם אינם מתכלים כמו חלוקי נחל, שברי צדף ורעפים, אבני טוף ובזלת וסוגים נוספים של אבנים שמשמשים לדקורציה.

מהו חיפוי שבבי עץ?

כיוון שחיפוי שבבי עץ מיוצר מחומרים טבעיים, זהו חיפוי נפוץ בשימוש המעניק גם יתרונות לקרקע עליה הוא מיושם. חיפוי שבבי עץ מתפרק באופן טבעי במרוצת הזמן, וכך תהליכי הפירוק המתרחשים בו יעלו את כמות החומרים האורגניים הנטמעים בקרקע וישפרו את הפוריות שלה. בנוסף לתהליכי העשרת הקרקע, חיפוי עם שבבי עץ יקנה לגינה מראה מעוצב ומרשים יותר, כיוון שמדובר על עץ טבעי גרוס המשתלב בצורה מושלמת עם המראה הפסטורלי של הגינה.

מתי כדאי ליישם חיפוי שבבי עץ בגינה הביתית?

פיזור חיפוי שבבי עץ בגינה יאפשר להגן על הקרקע בתנאי אקלים קיצוניים, ולכן כדאי ליישם את החיפוי לפני עיצומן של עונות הקיץ והחורף. בעונות אלו הטמפרטורות גבוהות או נמוכות במיוחד, דבר שיקשה על הקרקע והצמחים להתמודד עם שינוי מזג האוויר. באמצעות יישום של חיפוי קרקע אורגני ניתן להעשיר את הקרקע במשך כל השנה, וכך לשמור על איכות השתילים שנשתלו בגינה.

לעיתים מזג אוויר גשום וקר במיוחד עשוי לפגוע במראה הגינה המטופחת, ולכן חיפוי עם שבבי עץ ישמור על המראה הטבעי והמטופח של הגינה גם במזג אוויר כזה, במיוחד משום שחיפוי העץ משתלב בצורה טובה עם עלים, ענפים וגזם טבעי אחר שנושר מהצמחים בעקבות תנאי מזג האוויר. בנוסף לעונת החורף, חיפוי הקרקע עם שבבי עץ יהיה אידיאלי גם בעונת הקיץ החמה, כאשר שכבת החיפוי הטבעית תשמר את הלחות בקרקע ותמתן את גובה הטמפרטורה על הקרקע לעומת הטמפרטורה שבאוויר.

מה היתרונות של חיפוי שבבי עץ?

חיפוי קרקע עם שבבי עץ יאפשר לשמור על הטמפרטורה בקרקע, יסייע לחסוך במים הודות לתהליך התאדות איטי והדרגתי, ימנע התפתחות וגדילה של עשבים שוטים, הקטנת סחף בימים גשומים, העשרה של הקרקע במינרלים חיוניים להתפתחות צמחים וכן גם יעניק מראה דקורטיבי ומיוחד לקרקע השתולה.

האם יש חסרונות לחיפוי קרקע עם שבבי עץ?

בין שלל היתרונות של חיפוי שבבי עץ, ישנו חיסרון מסוים לסוג חיפוי זה הנובע מההרכב הטבעי של העץ. מכיוון שהעץ הוא חומר אורגני המתכלה במשך הזמן, חיפוי עם שבבי עץ לא מיועד להחזיק זמן רב ולכן יש להחליפו לאחר מספר שנים.

ראו גם: ריצוף דמוי עץ לגינה | חיפוי עץ למעקה

מחירון ארונות מטבח עשויים עץ או דמוי עץ

סוג הארוןפירוט, יתרונות, חסרונותטווח מחירים
מחיר ארונות עץ מטבח המצופים בפורמייקה.. (המחיר הוא למטר).הפורמייקה נחשב לחומר סופר עמיד וחזק לאורך זמן. קל מאוד לנקות אותו, הוא עמיד נגד כתמים ואם רוצים אפשר גם להדפיס עליו הדפסה בהתאמה אישית בשלל סגנונות. 1,100-1,800 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח מצופים בצבע בתנור. (המחיר הוא למטר).סוג ארונות זה מאפשר לצבוע ארונות בכל צבע שרוצים וכך להתאים את הארונות לסגנון העיצובי שמשתלב עם המטבח שלכם. הצבע מתבצע בשיטת ההתזה ומעניק לארונות מראה יוקרתי וייחודי. 1,500-2,300 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח מצופים פולימר חלק. (המחיר הוא למטר).מתאים למטבחים כפריים. 1,500-2,500 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח מצופים פולימר חרוט. (המחיר הוא למטר). מתאים למי שמחפש להעניק למטבח מראה יוקרתי.1,800-2,600 ש“ח
מחיר ארונות עץ מסוג קלפה למטבח.מחיר גודל סטנדרט - 120 מ‘ X 40 ס“מ. עבור ארונות גדולים יותר, המחיר עולה. מתאים למי שמחפש ליצור מגנון טריקה שקטה. פתיחה קלה ונוחה. 1,300-6,000 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח בשילוב ציפוי פורניר סטנדרט. (המחיר הוא למטר).הציפוי מתבצע מעץ אלון או מעץ מייפל. מתאים למי שמחפש את המראה והסגנון אותם מעניקים עצים מלאים. 2,000-3,000 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח בשילוב ציפוי פורניר יוקרתי. (המחיר הוא למטר).הציפוי מתבצע מעץ טיק או אגוז הנחשבים לעצים מאוד יוקרתיים וייחודיים, מה שמוסיף יוקרה למטבח. 2,000-4,000 ש“ח
מחיר ארונות עץ מטבח המצופים בזכוכית מחוסמת. (המחיר הוא למטר)מראה מודרני, קל לתחזוקה וניקיון, נשמר לאורך זמן. חשוב לבחור בזכוכית איכותית נגד סריטות. 2,000-4,000 ש“ח

מחירון ועלויות עבור מדרגות עץ

סוג המדרגות טווח מחיר למטר
מחיר מדרגות עץ אלון לבן120-160 ש“ח
מחיר מדרגות עץ אלון אמריקאי טבעי130-180 ש“ח
מחיר מדרגות עץ ספלי140-200 ש“ח
מחיר מדרגות בחיפוי עץ אלון90-130 ש“ח
מחיר מדרגות עץ מבוקע120-160 ש“ח
מחיר מדרגות עץ מאגוז אפריקאי140-180 ש“ח
מחיר מדרגות עץ מהגוני150-170 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ דובדבן150-170 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ טיק380-500 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ אירוקו170-300 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ איפאה170-190 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ אגוז אמריקאי190-220 ש“ח
מחיר מדרגות מעץ גושני220-400 ש“ח
מחיר מדרגות עץ מרחפות130-200 ש“ח
מחיר מדרגות עץ תלויות 130-200 ש“ח

מחירון בניית צימרים מחירון בניית מחסנים

פרויקט בניה מעץטווח מחירים
מחיר בניית צימר - המחיר אינו כולל תכנון אדריכלי, עיצוב וכדומה, אלא בנייה נטו2,800-6,000 ש“ח למ“ר
מחיר בניית קומה שנייה/קומת גלריה מעץ2,800-4,000 ש“ח למ“ר
מחיר בניית צימר 200 מ“ר כולל מרפסת3,000-7,000 למ“ר
מחיר בניית מחסן עבור החצר או הגינה עשויה עץ מלא4,000-8,000 ש“ח

מחירון עבודות עץ לחצר, לגינה או לבית

סוג העבודה / פרויקטטווח מחירים למ“ר
מחיר בניית ספסל עץ לגינה/לחצר או לכניסה לבית600-1,000 ש“ח
מחיר בניית נדנדה מעץ מלא עבור הילדים או המבוגרים (זו יכולה להיות נדנדת ספסל/נדנדת משחק)1,200-1,800 ש“ח לא כולל התקנה
מחיר בניית דק לגינה או לחצר 270-400 ש“ח
מחיר בניית במה עשויה עץ מלא או שילוב של עץ עם חומרים אחרים לגינה או לחצר1,200-2,500 ש“ח
מחיר בניית גדר עשויה עץ או במבוק לגינה או לחצר עם או ללא שער 150-300 ש“ח
אהבתם? שתפו פוסט זה!