דקים בבית דגן

דקים בבית דגן

אם אתם כאן זה וודאי כי אתם מתעניינים בדקים בבית דגן. דקים בבית דגן הם למעשה לוחות עשויים עץ, במבוק או חומרים סינטטיים, אשר מונחים בחצר או בגינה. כשאנחנו עושים שימוש בדקים בבית דגן, אנחנו מייצרים איזשהי הפרדה בגינה או בחצר הבית, שהיא גם בעלת מראה טבעי שמתחבר לצמחייה, לדשא ועוד, וגם בעלת יתרונות פרקטיים שונים כמו הגבהה וחלוקה ויזואלית. כשמדובר בדקים בבית דגן, יתכן ואנחנו צריכים לברר על פירוק רצפת דק ישנה והקמת חדשה, על חידוש דק קיים או על בניית דק חדש לגמרי.

סוגי דקים בבית דגן –

רצפת דק קיימת במגוון חומרים שונים. אם בעבר היה נהוג לעשות שימוש רק בעץ לצורך בניית דקים בבית דגן, כיום התווספו גם אפשרויות סינטטיות נוספות, כשלכל חומר יתרונות וחסרונות. נפרט על מספר אפשרויות העומדות בפניכם בבחירת דקים בבית דגן.

  • דקים עשויים עץ – דקים עשויים עץ הם האפשרות המוכרת והנפוצה ביותר לרצפת דק. כשבוחרים בדק עשוי עץ מקבלים משטח בעל מראה טבעי ואלגנטי, שמשתלב נפלא עם דשא, צמחייה ופריטי נוי טבעיים אחרים. העץ לדק יכול להיות מסוגים שונים כמו אורן, איפאה, טיק ועוד, כשלכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות משלו ומראה ייחודי. את העץ שתבחרו תוכלו לקבל בסגנונות גימור שונים ובצבעים שונים. דקים עשויים מעץ דורשים תחזוקה שוטפת עליה נפרט בהמשך.
  • דקים סינטטיים – כיום קיימים בשוק סוגים שונים של דקים שאינם עשויים עץ אלא עשויים חומרים סינטטיים שונים, בדיוק כמו שאפשר להתקין בבית פרקט מעץ או פרקט למינציה סינטטי. לחומרים הסינטטיים לרוב יש מראה של עץ אבל הם יותר עמידים ויותר נוחים לתחזוקה. דקים סינטטיים קיימים בצבעים שונים ואם תבחרו בסוג איכותי וטוב המראה שלהם יכול להיות טבעי כמעט כמו עץ. לרוב, דק סינטטי יותר עמיד בפני מזג אוויר משתנה או פגיעה.
  • דקים מבמבוק – הבמבוק הוא צמח שנחשב יותר אקולוגי לשימוש משום שמתחדש במהירות יחסית. לדקים שעשויים מבמבוק יש מראה יותר מודרני אבל גם הם קיימים במגוון צבעים ומרקמים ונבדלים זה מזה בכמה הם קשים או רכים. אחד היתרונות הכי בולטים של הבמבוק בהשוואה לסוגי דקים אחרים, בא לידי ביטוי בכך שאת הבמבוק לא כורתים. זה לא כמו עצים שכורתים ואז לוקח שנים רבות עד שהעץ גדול אם בכלל. הבמבוק הוא שיח ואחרי שגוזמים אותו תוך מספר חודשים הוא גדל ואפילו הופך עשיר יותר ממה שהוא היה. כך שאם אתם שוחרי סביבה וערים לכל הנזקים שהיקום שלנו חווה בשנים האחרונות, כדאי לכם לבחור בדק מבמבוק. בנוסף, דק מבמבוק נחשב לחומר טבעי והוא עדיין לא מכיל את כל החומרים המתועשים שדקים סינטטיים מכילים

דקים בבית דגן – מה צריך לדעת?

אם החלטתם שהדבר הנכון עבור חצר הבית או העסק שלכם הוא בניית דקים בבית דגן, יש כמה דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לדרך כדי לקבל את ההחלטות הנכונות והמתאימות ביותר לצרכים שלכם.

  1. בחירת החומר ממנו עשויים הדקים כפי שציינו יש בשוק מספר אפשרויות השונות זו מזו לבניית דקים בבית דגן, כשלכל אחת יתרונות וחסרונות. ישנם חומרים יותר עמידים וישנם כאלו הדורשים יותר תחזוקה ישנם חומרים בעלי מראה יותר טבעי ופחות טבעי וכמובן ישנו הבדל במחיר של כל סוג. לכן בבואכם לבחור את הדקים בבית דגן שמתאימים לכם, עליכם לקחת בחשבון את כל הפרמטרים האלו.
  2. מבנה הדק – המראה הסופי של הדק מושפע מאד מהאופן בו הקורות מונחות. אם יש לכם שטח גדול, יתכן ותעדיפו להתקין את הדקים באופן רוחבי, אך אולי תעדיפו להתקין אותם לאורך כדי לייצר אשלייה מסוג אחר
  3. תוספות – פעמים רבות נשקול להוסיף תוספות שונות לדק כמו מדרגות, ירידות וכדומה. יש לקחת זאת בחשבון מראש גם בשביל הנראות שתתקבל וגם בשביל המחיר הסופי
  4. תחזוקה בכל דק שלא תבחרו תדרשו לאיזשהי תחזוקה, אתם צריכים להחליט מראש עד כמה אתם מחוייבים לפרויקט כדי שלא תמצאו את עצמכם עם דק רקוב או פגום.
  5. גובה ההתקנה ישנה משמעות גם כמובן לגובה התקנה הדק ביחס לשאר המפלסים בחצר וביחס לבית. לעיתים נרצה בכוונה לייצר הגבהה משאר חלקי החצר, לעיתים נרצה שהדק יהיה נמוך יותר מהכניסה לבית כדי לא לייצר מדרגה

תחזוקה לדקים בבית דגן

לא משנה מאיזה חומר תבחרו לבנות את הדק שלכם, הוא יראה טוב יותר בתחילת הדרך. כדי להבטיח שיראה טוב יותר בהמשך תצטרכו להשקיע בתחזוקה. כשמדובר בדקים עשויים עץ, העץ נוטה להשתנות לאורך השנים מבחינת המרקם, הצורה וכדומה. לפעמים, השינויים האלה יפים וטבעיים ולפעמים הם דורשים התייחסות מיוחדת לדוגמה כשהעץ מתרחב או מצטמצם. כמו כן, סוגי עץ שונים נבדלים זה מזה בעמידות שלהם ובחוזקה שלהם. 

אם אתם יודעים מראש שמדובר בדק שילדים ישחקו בו ויגררו צעצועים לדוגמה, עדיף יהיה לבחור בעץ חזק ועמיד יותר. אם הדק הוא לשפת הבריכה, כדאי לבחור בדק שיותר עמיד למים. כמו כן יש לקחת בחשבון שנדרשת תחזוקה שונה אם האיזור חשוף יותר לשמש ולגשם או פחות. כשמדובר בדקים בבית דגן עשויים עץ, לרוב התחזוקה תכלול מריחת שמן וצבע אחת לתקופה. תוכלו לבחור בין מגוון סוגים של צבעים שונים כשלכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. לעיתים נבחר להשאיר את העץ טבעי, אבל אז הוא כמובן מועד יותר לנזקים. אפשר להחליט למרוח את העץ בשמן במלבד ובכך לשמור על המראה הטבעי, מצד שני במקרה כזה העץ יותר פגיע. אפשרות יותר עמידה היא צבע אטום לעץ, אבל אז נאבד מהמראה הטבעי. לכן בכל נושא התחזוקה כדאי לקחת בחשבון את השחיקה של הדק, המיקום ועוד פרמטרים שיכולים להשפיע על נזקים פוטנציאליים לעץ.

כמה עולים דקים בבית דגן?

המחיר לבניית דקים בבית דגן מושפע ממספר גורמים: גודל השטח, סוג החומר ממנו עשוי הדק, מורכבות התקנת הדק, תוספות כמו מדרגות, בריכות וכדומה, עיצוב, אופן ההתקנה ועוד. לכן קשה לתמחר מראש כמה יעלה לכם להתקין דק. ניתן לומר שהעלות לרוב מתומחרת לפי מ"ר, כשהיא מתחילה במאות ש"ח למ"ר ויכול להגיע גם ליותר מאלף ש"ח למטר.  

מה שמשפיע על העלות של דקים בבית דגן היא קודם כל סוג העץ שבוחרים וסוג הדק. כלומר דק סינטטי יעלה פחות מדק עץ ודק במבוק יהיה לפעמים יקר יותר, שוב תלוי בסוג העץ. למשל, אם נבחר בדק איפאה נשלם יותר מדק אורן ואם נבחר בדק טיק נצטרך לשלם אפילו יותר. יש כאן קשר ישיר לתהליכי ייבוא, מיסים על העץ, עיבוד וכדומה. עוד דבר שמשפיע על עלות הדק הוא ההתקנה. ככל שההתקנה מורכבות יותר, ככה זה מייקר את העלות הסופית של הדק וזה משהו שצריך לקחת אותו בחשבון. כמובן שגם ככל שהדק שלכם יהיה גדול יותר המחיר יעלה אבל ככל שהדק גדול, המחיר למטר דווקא יורד. אז לפני שאתם בוחרים דק כזה או אחר, קחו בחשבון את כל השיקולים ורק אז קבלו החלטה. 

לקבלת פרטים או הצעות מחיר -
צרו קשר והשאירו פרטים

התקנת דקים וחיפוי עץ איכותי

תוכן עניינים